Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

Nasza firma może pochwalić się wieloma wykonanymi na światowym poziomie realizacjami. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży meblarskiej oraz renoma, jaką zdobyliśmy poprzez ciężką i sumiennie wykonywaną pracę, owocują tak dużymi i przynoszącymi satysfakcję realizacjami, jak umeblowanie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Jest to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji na przestrzeni ostatnich lat – z tym większą przyjemnością, ale i zaszczytem przystąpiliśmy do wyposażenia instytucji kultury zlokalizowanego w tak niezwykłym budynku.

 

Na początku bez wątpienia kilka słów poświęcić należy samemu obiektowi – to gmach o łącznej powierzchni niemal 50 tysięcy metrów kwadratowych, którego kubatura ma 257 tysięcy metrów sześciennych. Na budynek składa się 6 kondygnacji nadziemnych, a także 3 podziemne. Główna sala koncertowa może pomieścić 1800 gości, a trzy bardziej kameralne maksymalnie po 450 osób. W gmachu znajdują się również: studio nagrań, sale prób, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, punkty gastronomiczne, a także przestrzeń wystawiennicza. Usytuowana na placu Wolności bryła Narodowego Forum Muzyki robi ogromne wrażenie. Warto odwiedzić to miejsce nawet wtedy, kiedy we Wrocławiu jest się tylko przejazdem. Kawiarnia umiejscowiona na najwyższym pomoście nad głównym wejściem do NFM, wyposażona w dostarczone przez nas stoliki i krzesła to miejsce, w którym rozpościera się tak wyjątkowy widok na dachy wrocławskich kamienic, że kawa smakuje tu lepiej niż gdziekolwiek indziej!

Wyposażenie instytucji kultury to zadanie, które wymaga szczególnego zaangażowania. W przypadku tak wyjątkowej i potężnej realizacji jak Narodowe Forum Muzyki to zaangażowanie musiało być proporcjonalnie większe szczególnie, że powierzono nam pracę nad wnętrzami: sal koncertowych, pomieszczeń VIP, foyer, garderoby, kawiarni, a także pomieszczeń biurowych.

Sale recitalowe

Na poziomie -3 oraz -2 Narodowego Forum Muzyki znajdują się sale recitalowe: czerwona, czarna i niebieska. Dla sal tych wykonaliśmy projekt układu funkcjonalnego. Przewidziano w nich wygodne i niezawodne, wykonane z najwyższej jakości materiałów krzesła. Na tym etapie miała miejsce pierwsza, wyjątkowa sytuacja – po zaplanowaniu układu krzeseł okazało się, że w projekcie wyjściowym, który został nam dostarczony, przyjęto zbyt dużą ilość krzeseł! Nie uwzględniono faktu, iż w sali znajdować będą się kotary akustyczne, wchodzące aż 1 metr w głąb pomieszczenia. Po konsultacji z komendantem straży pożarnej, musieliśmy w trybie pilnym zmienić ustawienia na zgodne z przepisami o ciągach komunikacyjnych. Na szczęście była to jedyna sytuacja, która wymagała zmiany planów na tym etapie i wyposażenie instytucji kultury w tej części zakończyło się powodzeniem.

Foyer

Czekało na nas także kolejne wyzwanie, jakim było umeblowanie foyer, znajdującego się na poziomie – 1. Nie bez powodu użyliśmy słowa wyzwanie – a to ze względu na rodzaj mebli (a właściwie jednego, lecz niezwykłego), który miał się tam znajdować. Jednak udało się i to – choć nie bez przygód po drodze. Owym meblem była wbudowana sofa – długa na 52 metry, wysoka zaś na 3,20 metra. Realizacja ta możliwa była dzięki ścisłej współpracy z architektem Dariuszem Grytą. Bez wątpienia był to ten element realizacji, który najbardziej spędzał nam sen z oczu. Wielogodzinne poprawki, mock-up’y do akceptacji, a także tkanina która zupełnie nie chciała układać się wedle założonego planu, zmuszały nas do nieustannego szukania nowych rozwiązań. Na tym etapie największym wyzwaniem okazały się właśnie tkaniny. Po początkowych utrudnieniach z ich układaniem się na sofie, napotkaliśmy kolejną trudność, a mianowicie słupy. Konieczne było ich przysłonięcie, a także otulenie tkaniną i zagłówkiem, który podobnie jak materiał na sofie, nie chciał w żaden sposób ułożyć się bez zmarszczeń i zagnieceń. Dzięki pełnemu profesjonalizmowi pracowników naszej firmy, a także ich owocnej współpracy, po kilku przymiarkach i poprawkach możemy powiedzieć z czystym sumieniem – udało się! Zamontowaliśmy najdłuższą w Polsce – a kto wie, czy nawet nie na całym świecie – wspaniałą sofę.

Gastronomia

Śmiało stwierdzić możemy, że tylko te dwa rodzaje wnętrz budynku robią ogromne wrażenie – a to przecież wszystkich pomieszczeń jest znaczenie więcej. Ważnym elementem całego kompleksu są przestrzenie przeznaczone na gastronomię. Wrażenie robi nie tylko umieszczona na nad głównym wejściem kawiarnia, ale również usytuowany na parterze bar VIP. Do tych rozległych pomieszczeń dostarczyliśmy kanapy, krzesła oraz stoliki hokery – wszystko oczywiście zgodnie z projektem i aprobatą architektów. Meble zostały dobrane tak, by cechowały się dużą wytrzymałością i łatwo było je utrzymać. Równocześnie te przeznaczone do baru VIP wyróżniają się wyższej klasy wzornictwem – dopasowanym do wnętrza, w którym zostały ustawione.

 

VIP-room

Pomieszczeniem, o którym nie sposób nie wspomnieć jest wyposażony przez nas VIP room. Dostarczyliśmy do niego meble cechujące się najwyższej klasy wzornictwem i wykonawstwem. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują siedziska z ponadczasowego materiału jaki jest gięta sklejki. Co ważne w pomieszczeniu tym zastosowano pancerne szyby dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, a przeznaczone jest dla osób najwyższej rangi państwowej, a nawet międzynarodowej. To właśnie tutaj mogą one odpocząć w trakcie przerw lub w oczekiwaniu na koncert. Widok na pl. Wolności, a także obsadzoną drzewami miejską fosę dodają temu pomieszczeniu niezwykłego klimatu.

Garderoby oraz pokoje solistów

Poza salami koncertowymi, foyer oraz kawiarnią i pomieszczeniami dla VIP-ów, mieliśmy przyjemność meblowania miejsc szczególnych ze względu na przeznaczenie – a były to garderoby oraz pokoje solistów, zlokalizowane na poziomach 0, +1 oraz +2. Do sal tych dostarczyliśmy wyjątkowe stoły z litego drewna, a także komponujące się z nimi szafy i krzesła wyróżniające się charakterystycznymi słojami. Wyposażenie tych sale stanowiło dla nas nie lada wyzwanie. Ukształtowanie pomieszczeń komplikowało swobodne wstawienie mebli – były one skośne, na środku pokoju zaś, bądź przy samych ścianach, znajdowały się słupy. Kolejne godziny wytężonej pracy, polegającej na pomiarach oraz projektowaniu ustawienia, a także stała i bieżąca konsultacja z inwestorem oraz Panią Ewą Schubert, zajmującą się pomieszczeniami dla artystów, ostatecznie przyniosły sukces, a Klient był zadowolony.

 

Pomieszczenia biurowe

Wśród powierzonych nam zadań było także wyposażenie pomieszczeń biurowych. Ta część prac była dla nas zadaniem najprostszym – ponieważ przestrzenie stricte biurowe to tym wnętrz, które wyposażamy każdego dnia. Podobnie jak i w innych biurach, zaplecze Narodowego Forum Muzyki zaopatrzyliśmy w biurka, kontenery pracownicze, szafy aktowe, fotele obrotowe i inne meble ułatwiające codzienną pracę przy komputerze. Tymi pracami zostało zamknięte wyposażenie instytucji kultury, jaką jest Narodowe Forum Muzyki.

Podsumowanie realizacji

Podczas realizacji zlecenia dla Narodowego Forum Muzyki nie zabrakło nowych wyzwań, nieoczekiwanych zwrotów akcji, a także trudności odkrywanych na bieżąco. Szczególnie należy tu przypomnieć komplikacje wynikające z pracy na niewłaściwych planach jednej z sal, a także trudności materiałowe związane ze stworzenie ponad 50 metrowej kanapy. Jednak dzięki naszemu pełnemu zaangażowaniu oraz doskonałej współpracy z biurem projektowym i głównym wykonawcą, a także niezłomności w dążeniu do celu oraz elastyczności, wszystkie meble udało się dostarczyć w terminie. Co istotne dostarczony asortyment jest z jednej strony bardzo zróżnicowany, a z drugiej doskonale dopasowany do potrzeb wyposażenia instytucji kultury. Praca w Narodowym Forum Muzyki, była jedną z tych realizacji, które niosą ze sobą szereg wyzwań i tym samym szansę na zdobycie nowego doświadczenia i umocnienia w przekonaniu, że w Office Plus podołamy każdemu wyzwaniu!